Yanal Kayma Test

Yanal kayma testi, ekpertize gelen bir otomobilin, lastikler, jantlar, rot ve aks ayarlarından kaynaklanan kusurlarını bulmak ve o otomobilin tekerleklerinin hatasız olduğu farz edilen ilk günkü yanal kayma açı değerleri ile güncel yanal kayma açılarının karşılaştırılmalı kontrolünü sağlamak için ön ve arka lastiklerin bilgisayarlı bir platform üzerinde test edilme işlemidir. Otomobilin ön ve arka lastik açıları bilgisayar ile tespit edilir ve hesaplanır. Lastiklerin yola göre olan açılarında sapma olup olmadığı kontrol edilir. Bağlı olarak ön takım parçalarında da sapma olup olmadığı bu test sırasında belirlenir. Yanal kayma testi sonunda belirlenen sapma ve kusurlar detaylı olarak müşterilerimize açıklanır.

Ekspertiz edilen aracın lastiklerin fabrika çıkışında olduğu (eğer otomobilin fabrika çıkışında bir hata yoksa) gibi mükemmel olarak aynı düz çizgi olacak birbirlerinin izlerini takip etmesi beklenir. Test sırasında aslında jantlar, ön düzen ve rot ayarlarının ve ön ve arka lastiklerin birbiriyle uyumu kontrol edilmektedir. Gerçekleştirilen test neticesinde lastiklerin aynı izi takip edip etmediği ve birbiriyle uyumlu olup olmadığına dair bir rapor çıkarılır. Yapılan tüm bu işlemler güvenli bir sürüş için büyük bir öneme sahiptir.

Yanal Kayma Açısı Nedir?

Taşıt dinamiğinde, kayma açısı veya yanal kayma açısı, tekerleğin işaret ettiği yön ile gerçekte hareket ettiği yön arasındaki açıdır. Diğer bir ifade ile kayma açısı, bir aracın gittiği yön ile aracın gövdesinin işaret ettiği yön arasındaki farktır.

Yanal Kayma Testi Neden Yapılır?

Otomobiller yolda ilerlerken çeşitli engeller ile karşılaşırlar. Bu engellerin yarattığı sarsıntı ve etkiyi önce lastikler ve süspansiyon sistemi karşılayıp sönümlendirir. Ancak yollar dümdüz ve sorunsuz değildir. Her zaman süspansiyon sistemi o kadar başarılı olamaz ve önemli bir miktar negatif etkide önce jantlar ve tekerlekleri şasiye bağlayan rot, rot başları hatta dingil tarafından karşılanır. Bu katı parçalar üzerinde eğrilmelere, burulmalara ve sapmalara neden olur. Bu kusurların sonucu olarak ta zaman içinde aracın tekerleklerinin aynı hizayı takip edememesine, yola göre olan 90 derece olan düz açılarından sapmasına neden olur. Özellikle kaza yapmış hatta ağır hasarlı kazalardan sonra toplanmış araçlarda dingil ve akslarda da büyük problemler meydana geldiğinden tekerleklerin açıları tamir sırasında düzeltilemeyecek kadar da farklılıklar gösterebilir. Yanal kayma testi işte bu sebeplerden dolayı oluşan ön düzen, rot başları ve aksta oluşan kusurların bulunmasında gerekli bir testtir.

Yorum yapın

Call Now Button